סיפור חיים – כתיבת סיפור חיים

הדרך אל האושר שלכם עוברת דרך כתיבת סיפור חיים 

כתיבת סיפור חיים

אחד מסופרי הילדים האהובים בעולם, ד"ר סוס, התבטא שאדם "לעולם לא ידע את ערכו של הרגע עד שייהפך לזיכרון רחוק".  כאשר אנו נזכרים, בייחוד בחוויות חיים חשובות, זה מעורר אותנו לשתף זיכרון זה עם הקרובים לנו ביותר ולהחליט על כתיבת סיפור חיים.

לא תמיד אנו זוכרים לעשות זאת בזמן, ואנו עלולים להפסיד את ערכו של הרגע.

שמי יחזקאל פרנקל והקמתי את 'מכון קורות' לכתיבת סיפור חיים לפני 10 שנים לאחר קריירה אקדמית ארוכה שכללה בין השאר גם כתיבת מאות מאמרים בבמות שונות.

ככה זה כשיורשים גנים של כותב משובח כמו אבי ז"ל.

במהלך הקריירה שלי ראיינתי מאות אנשים וכתבתי עשרות ספרים, ותמיד מתוך רצון 'ליילד'; רעיון, שאיפה, אמירה משמעותית ובעיקר זיכרונות שאנו מגיעים דרכם לידי כתיבת סיפור חיים. 

סיפור חיים - כתיבת סיפור חיים

סיפור חיים 

לצערי הרב, את אבי, שהיה פרופ' לפסיכולוגיה, לא הספקתי לראיין בטרם מותו בגיל צעיר על חייו העשירים ועל משפחתו השורשית, ואפילו את אימי לא הספקתי לשאול לאחר מכן על החלקים החסרים בפאזל המשפחתי.

ככה זה כשבטוחים שכל מה שיש לפנינו היום יישאר לפנינו תמיד.

וכשמגלים שאין הדבר כן, כבר מאוחר מדי.

וכשהקמתי את 'סיפור חיי' מבית 'מכון קורות' הלכתי לשפר את הקשב המקצועי ואת יכולת הראיון באוניברסיטה העברית, בלימודי תיעוד בעל פה, ועוד קודם לכן הקמתי אתר שכולו תרומה חברתית לדור שחווה עלייה, שואה, הקמת מדינה, חלומות ומלחמות, בו מובאים קטעים מעשרות ראיונות עם עדויות אישיות של סיפורים מהגלות, סיפורי עלייה, סיפורי בניין הארץ, התיישבות וזיכרונות מימי בראשית ועוד.

עבורם הקמתי את 'מכון קורות' – כדי שאף אחד לא יחווה את החוסר במענה על השאלות שיום יבוא ויישאלו בכל משפחה. אבל כשיהיה לפניהם תוך כמה חודשים ספר משובח ובו סיפור חיים מוכר ואהוב לא תהיינה שאלות שיוותרו פתוחות.

יוצאים לדרך – מה קורה מעכשיו?

וכך ייראה התהליך לאחר שיחה מקדימה בה נתאים לכם את החליפה המתאימה לכם. זו חייבת להיות חליפה אישית כי אין שני מספרים שווים. כל מספר הוא ייחודי, כל ספר זכרונות הוא עולם ומלואו עבורנו – סיפור אישי, כבר אמרנו.

לפני הכול תקבלו יחס אישי מכבד וקשוב, וזמינות בכל אמצעי שתבחרו.

ניפגש לסדרת ראיונות במקום ובזמן המתאימים לנוחותכם.

אל דאגה: לפני המפגשים תקבלו שאלון מפורט שיסדר את הנושאים דרכם נרצה לעבור, שאלון שידייק את הפרטים על שמות, מקומות ותאריכים לאורך ההיסטוריה הרלוונטית להפקה.

במקביל ודאי תרצו לבדוק אם קרובי המשפחה זוכרים פרטים וסיפורים שיכולים להעשיר ולהשלים את אלו שלכם, כי כתיבת סיפור חיים והפקה שלו זה פרויקט של פעם בחיים.

עוד שני דברים שעליכם להקדיש להם זמן ומחשבה בשלב זה הם שם לספר ועיצוב כריכתו, ואיסוף התמונות ושאר הפריטים שתרצו להוסיף ליצירה שלכם.

תכיפות הראיונות נתונה לשיקולכם. ההמלצה שלנו: כמה שיותר תכוף. בדרך כלל ראיון נמשך שעה וחצי. הכול בהתאמה לרצונכם.

לסיפור קצר נדרשים בדרך כלל לפחות 6 שעות ראיון וזה מספיק להפקת חוברת יפה, אך לרוב האנשים יש צורך ביותר שעות להפקת ספר משפחה מהודר.

מה אנו עושים?

פרויקט שימור הזיכרונות שלכם והפיכתם לספר מנוהל על ידינו מתחילה ועד סוף, מהטלפון הראשון לקביעת מועד הראיון ועד שהספרים אצלכם בבית, עבור דרך עריכה, הוספת תמונות, עיצוב גרפי והדפסה – הכול במקום אחד.

אז תגידו, במה נתמקד בספרכם: בזיכרונות שלכם? בחלק מסוים מסיפור החיים, כמו למשל במשפחה שהקמתם / בקריירה / במשבר שצלחתם?

אולי במתנת הוקרה להורים? בספר זיכרון לאהוב שאינו עימנו עוד?

ואולי בכלל בסיפור של העסק או הקריירה האקדמית שלכם? ספר משפחתי יכול להכיל כל אחד מאלו ואף את כולם.

צרו קשר כבר עכשיו, כי בעסק כמו שלנו הזמן לא משחק לטובתנו.